Wolność prostego człowieka

papuga

Zamknięta w pięknej klatce
wydajesz się taka szczęśliwa
w świecie pełnym zabawek

Podziwiana za kolorowe piórka
puszysz się coraz bardziej
krzycząc z radości

Pokazałam ci łąkę pełną kwiatów
inne ptaki też szczęśliwe
patrzyłaś zdziwiona

Zamilkłaś na kilka godzin
cóż się stało
czyżbyś poznała słowo wolność…

   Wolność, co to właściwie jest? definicji tyle, ile osób, Każdy ma swoją. Co prawda jest jedna ogólna, ale przecież nie można jej  odnieść do każdego, nie wszyscy żyją według ułożonych schematów. O wolności napisano już tak wiele,  nawet mam wrażenie, że temat tak  wytarty, jak stare znoszone jeansy,  (przepraszam, za zbyt proste porównanie) ale tak samo jak one ciągle na czasie.
Więc co z tą wolnością,  tak naprawdę to jej nie ma, bo przecież każdy żyje według ustalonych przez państwo  praw.  Nie to mnie jednak  interesuje, chodzi mi o wolność osobistą, czym ona jest?

 Dla „niebieskiego ptaka” (oj takich określeń się już raczej nie używa),wolność, to –
-żyje jak chcę, robię co chcę, śpię gdzie chcę, umieram, jak chcę, albo? albo zapala się światełko, że  można było wybrać wolność zwykłego człowieka, mającego dom i rodzinę ( czasem takie refleksje nie przychodzą, bo nie zdążą)

 Dla pisarza, poety, aktora i innych ludzi związanych z kulturą, wolność to możliwość pisania i mówienia, bez ograniczeń, bez uciekania się do  przenośni i porównań, by przekazać  choć ziarenko prawdy.W historii różnie z tym bywało, a co ciekawsze, niektórzy twierdzą, że historia lubi się powtarzać.

 Prosty człowiek, co do wolności nie ma dużych wymagań, zdrowie, praca, zarobki na miarę godnego życia, no i dom, do którego się wraca po pracy, gdzie ciepło i rodzinnie, gdzie zawsze ktoś czeka.

 Jest jeszcze wiele określeń wolności np. wolność kobiet ,  no i oczywiście mężczyzn też, wolność dziecka, które ucieka z domu i wolność tych, co u władzy ( no, ale o polityka to zupełnie inna sprawa, dla mnie ma zapach bagna- nie dość, że śmierdzi i jeszcze wciąga )
 Co do mojej wolności ? nie mam wygórowanych oczekiwań, zatem śmiało mogę powiedzieć, jestem wolnym człowiekiem, mam rodzinę, która jest dla mnie wszystkim,  pracę,  na zdrowie też nie mam co narzekać, przecież bywało gorzej, żyję według swoich upartych zasad i pewnie już się nie zmienię. Mogę jak na razie pisać bez ograniczeń i to też jest piękne.  A wy ? czym dla was jest wolność, taka mała, wolność zwyczajnego człowieka ?

Wiersz powstał pól roku temu, pod wpływem chwili. Dziecko przyniosło papugę ze szkoły na dłuuugi, majowy weekend, a że piękna pogoda i akurat piliśmy kawkę przy stoliczku przed domem, to zaproponowałam, by i
ona, choć w klatce, ze świeżego powietrza
skorzystała. Rezultat rzeczywiście nas zaskoczył.

37 myśli na temat “Wolność prostego człowieka

 1. Każdy inaczej postrzega wolność. Jednym dobrze w złotej klatce i wcale nie chcą jej opuszczać, bo za nic nie odpowiadają, kto inny podejmuje decyzje, a im się po prostu wygodnie i dostatnio żyje, inni nie wytrzymaliby w takiej klatce ani chwili. W dzisiejszych czasach chyba nikt nie jest tak do końca wolny, bo ograniczają go obowiązki (praca, rodzina), nie rzucą przecież wszystkiego i nie odfruną gdzie oczy poniosą. Ale szczęśliwym jest ten, który potrafi w morzu obowiązków znaleźć dla siebie coś interesującego, co sprawia, że odrywa się od codzienności i fruwa – pasję, która pozwala rozwinąć skrzydła, zainteresowania, które rozwijają i dają radość. To jest wolność na miarę dzisiejszych niełatwych czasów.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 2. Wiersz bardzo refleksyjny. Czasem ta przysłowiowa złota klatka spełnia oczekiwania. Problemy omijają, nie trzeba się boksować z życiem. Jest wygodnie. Wyrwanie się z niej otwiera perspektywy. Tylko, czy zawsze potrafimy je wykorzystać ?
  Pięknie napisałaś.
  Zastanawiam się nad swoją wolnością. Chyba nie miałam z tym problemu. Jako samotna przez lata matka, to ja o wszystkim decydowałam, nikt mi niczego nie narzucał. Byłam wolna w wyborach, ale jednocześnie zobligowana odpowiedzialnością za dziecko. To był mój priorytet. Ale nigdy klatka. To było moje szczęście.
  Pozdrawiam Aliczko 🙂

  Polubienie

 3. Aliczko – wolna jesteś wtedy gdy możesz sobie w piękny letni poranek wyjść z domu i pochodzić boso po rosie na swoim polu lub w swoim ogródku. A w domu śpią twoi najbliżsi. I nikt Ci tego nie zabrania i nie śmieje się z Ciebie.
  A poza tym Wolność jest w Tobie.
  🙂

  Polubienie

  1. — a wiesz, że się z Tobą zgadzam… zbudowałam swój mały świat, taki w realu, ale dokładam swoje małe marzenia, swoje małe dziwadełka, samą siebie i.. dobrze mi z tym.
   – 🙂

   Polubienie

  1. Z wolnością jest jak z przyjażnią i pewnie wieloma innymi sprawami. Znałam dziewczynę, która uważała, że wolność daje jej samochód. Kiedy siądzie za kierownicą – naciśnie pedał gazu, właśnie wtedy czuje się wolna i szczęśliwa.

   Widać ta wolność nie jedno ma imię 🙂

   Pozdrawiam

   Polubienie

  2. – myśli, marzenia i odrobina rzeczywistości.. to wszystko to moja wolność.. może jestem trochę takim ” dziwadełkiem” , ale to ja potrafię wstać latem, przed wschodem słońca, by koić zmysły aromatem świeżo parzonej kawy i wsłuchiwać się w ciszę budzącego sie dnia, przecież nikt mi tego nie zabrania… przecudne chwile…

   Polubienie

 4. Wolność…. haha od czegoś, czy do czegoś…
  Ja czuję swoją wolność, jak mi się wszystko układa a i niewolę, kiedy się gramolę wśród obowiązków wielu i nie mogę realizować swojego planu.
  Wolność jest wówczas, gdy sobie powiem: mogę, ale nie muszę. I tego się trzymam.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. — no i to są te nasze małe wolności… tak trzymaj… pozdrawiam:)
   – a tak na marginesie, choć właśnie od tego powinnam zacząć; prześliczne te dwie dziewczyny w bieli ( zdjęcie na fb ) …

   Polubienie

 5. Zgadzam się z opinią Czarownicy z bagien, że człowiek ograniczony prawami, konwenansami, nie jest tak do końca wolny. Każdy jednak ma prawo wykuwać tę swoją małą wolność wraz z budowaniem stabilizacji. Pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Ja też wpisuję się do tego sposobu myślenia. Dodałbym jeszcze: – Korzystając ze swojej wolności nie można zawłaszczać wolności komuś innemu.
   Wolność to nie znaczy, że wszystko wolno.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 6. Wolność prawdziwa tak jak ktoś w komentarzu zauważył jest tylko w odniesieniu do naszych myśli, w pełni taka. Bo inne kwestie są jakoś tam zawsze ograniczone konwenansem czy prawem.

  Pewnie, że tak, ważne jest jedynie, by to drugie ja nasze nie zaczęło nami rządzić, wymykać się spod kontroli. I w tym kontekście pewnie wolność można umieścić. W sensie takim, czy można przekroczyć granice w pewnych sytuacjach, wypuścić na światło dzienne to drugie ja nasze.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. — no tak, ale przecież mamy też tę naszą maleńką wolność… wolność prostego człowieka…
   — pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy Twojego opowiadania 🙂

   Polubienie

 7. Ciekawy wiersz dobrze oddający rzeczywistość.
  Ludzie oddawali życie za wolność podczas zaborów, podczas wojny, podczas komuny.
  Teraz mamy wolność, a wielu ludzi nie potrafi jej docenić.
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

  1. — zacznę od podziękowań za odwiedziny, zawsze jesteś miłym gościem w moich skromnych progach… o wolności można by wiele, o tej maleńkiej i o tej wielkiej, każdy czuje po swojemu, trochę gorzej z tymi co to jak chorągiewki na wietrze, no ale może to jest ich sposób na życie, byle im było dobrze…
   – pozdrawiam 🙂

   — a jak tam Twoje myśli, zapisujesz je jeszcze wierszem… ?… niedawno czytałam, te … no wiesz 😉

   Polubienie

   1. Ostatnio mam sporo na głowie i nie mam za bardzo czasu pisać wierszy. Średnio piszę tylko raz na kilka miesięcy.
    Może kiedyś będę miał więcej czasu i więcej weny:)

    Polubienie

   2. Dzięki:)
    Najwięcej wierszy napisałem, gdy miałem bardzo trudny czas w życiu, to może lepiej, że akurat teraz nie mam weny. Co nie znaczy, że wena nie może być pozytywna.
    Ty też piszesz wartościowe wiersze. Życzę Ci tej pozytywnej weny:)

    Polubienie

 8. Wolność, to zawsze bycie sobą. Nie granie pod publikę, ale życie zgodnie z własnymi odczuciami. Wolność, to uczciwość aż do bólu. Kłamstwo zniewala myśli i czyny. Wolność, to nutka egoizmu w swoim życiu, gdzie nie ma dostępu nikt. Zachowanie części siebie tylko dla siebie, bo całkowite podporządkowanie innym zniewala również.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s