Oj, dziwny jest ten nasz świat

Zbliża  się jedno z najpiękniejszych świąt, Boże Narodzenie. Jezus się rodzi, w żłobie leży , nierozpoznawalny przez świat, a przecież ten świat to my; ci dobrzy, ci odrobinę biedniejsi,znaczy gorsi i ci, których życie zepchnęło na dno. Wszyscy przygotowujemy się do świąt . Różnie, bo przecież każdy inaczej,po swojemu, ale może wyglądać to tak;

Kartki z życzeniami świątecznymi pewnie już wysłane (z pewnością  bardzo szczere) według szablonu tzw.gotowce, wystarczyło tylko podpisać. Listę zakupów robimy zaś samodzielnie,pod naporem myśli, by niczego nie zabrakło. Choinka przystrojona przecudnymi ozdobami. Jej blask przytłacza spory. To nic, że dusza brudna, że chciałaby krzyczeć, ale to przecież tylko niemy krzyk, nikt przecież nie usłyszy. Wszyscy życzliwi, szczerze klepią te same regułki od lat, ostatnie poprawki,potem wspólne zdjęcie, by w albumie (komputerze) pozostał ślad. Wigilijny wieczór spędzony na rozpakowywaniu prezentów. Magia świąt, zamiast duchowego przeżycia.  Potem jeszcze tylko pierwszy i drugi dzień spotkań rodzinnych, polanych gatunkowym alkoholem. Święta, święta i po świętach.

Może i trochę to brutalne,co napisałam,ale niestety coraz częściej jest to prawdą. Zapatrzeni, zafascynowani zachodem, jego lepszym życiem, tak bardzo chcemy  mu dorównać, że pomijamy  sprawy duchowe. Dlaczego tak?

W  minionym tygodniu organizowaliśmy wigilię dla samotnych. Siedzieliśmy przy jednym stole razem z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej i innymi samotnymi, starszymi osobami. Była modlitwa,dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, opowiadania o tym,jak to dawniej bywało. Stoły może  nie uginały się od wymyślnych potraw, ale z jedzenia nic się nie zmarnowało. Podziękowaniem był uśmiech, czasem łza, czy zwykłe przytulenie na pożegnanie.

Dwie wigilie, jak dwa światy, a przecież te same święta. Dziwny jest ten świat, oj dziwny.

 

16 myśli na temat “Oj, dziwny jest ten nasz świat

 1. Pędzącego gdzieś na oślep świata nie zatrzymamy, wiadomo. Ale wierzę, że jest bardzo wiele rodzin, dla których Boże Narodzenie to, oprócz jedzenia i prezentów, czas na rozmowy, czułość, przebaczenie…

  Polubienie

 2. Nie zatrzymamy biegu, ale ważne, aby święta były przede wszystkim rodzinne. Bo jak pamiętamy o najbliższych, jak są w naszych sercach, to i obcy będą nam bliższymi. Pozdrawiam Aliczko 🙂

  Polubienie

 3. Średnio ponad 8 tysięcy osób popełnia co roku samobójstwo m.in. z powodu skrajnej biedy i nędzy, oraz braku: środków utrzymania, mieszkania i opieki medycznej. Ta prawie 300 tys. armia jaka w RP Nr 3 poszła „na tamten świat” już nie przyjdzie na żadną wigilię, i prawdopodobnie większość z nich nie była nawet na takiej jaką oferował DPS, bo im na to ich wstyd nie pozwalał.
  Dobrze, że piszesz o tym, może to pozwoli zadumać się nad naszą wigilią.
  Zdrowych i szczęśliwych świąt.
  Andrzej Rawicz (Anzai)

  Polubienie

 4. Bardzo różnią się te święta i świętowania w ich celebrowaniu. Nie tylko kasa ma tu znaczenie, bo coraz więcej ludzi odrzuca wątek religijny i świadomie rezygnuje z tradycji kultywowanych jeszcze w poprzednim pokoleniu. . Żeby się nie powtarzać pozwolę sobie zaprosić Cię do siebie, gdzie też podjąłem problem życzeń światecznych.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 5. Kiedyś sama robiłam śliczne kartki i wysyłałam życzenia napisane własnoręcznie ze szczerości serca, a nie z szablonu. Odkąd zaczęłam otrzymywać takie szablonowe wierszyki, gdzie wystarczy złożyć podpis, przestałam wysyłać te swoje małe arcydziełka. W obecnej sytuacji wolę po prostu zadzwonić, porozmawiać, przy okazji złożyć życzenia. Nie wysyłam kartek, maili, smsów, no chyba że w odpowiedzi na takowe. Rozmowa, choćby telefoniczna to jednak bardziej bezpośrednia forma kontaktu. Nieważne, że płacę za to dużo więcej niż za wysłanie lakonicznej kartki, bo zazwyczaj gdy ja zadzwonię, to wtedy ludzie chętnie i długo rozmawiają, ale postanowiłam, że tak właśnie będzie i jest od kilku lat – rozmawiam przez telefon – składam życzenia i przy okazji dowiaduję się, co u rodziny i znajomych. Chociaż dwa razy do roku jest szansa dowiedzieć się czegoś więcej i powiedzieć więcej, niż sztampowe „wesołych świąt”.
  Odkąd dzieci wydoroślały, nie robimy też sobie prezentów, bo najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i znowu rozmowa, życzliwość, ciepło, czyli to, co nam umyka w codziennym zabieganiu.
  Pozdrawiam serdecznie 😀

  Polubienie

 6. Może to i szlachetne te wigilie przed prawdziwą Wigilią, ale jakoś mam taki niedosyt po takich wigiliach, bo co robią ci samotni i bezdomni w czas samej Wigilii, to już potem raczej organizatorów takich spotkań nie interesuje…

  Polubienie

 7. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Przyjmij proszę najserdeczniejsze i z głębi serca płynące życzenia:
  Zdrowia i radości, spokoju ducha oraz pomyślności w realizacji nawet najskrytszych marzeń w Nowym 2015 Roku.

  Polubienie

 8. Myślę, że każdy z nas tak celebruje Święta, jak ich sposób świętowania wyniósł z domu.
  Ja prawie wszystko robię podobnie do mojej mamy, a ona wyniosła to z kolei z własnego domu rodzinnego. Myślę, że moje dzieci, kiedy założą własne rodziny, będą urządzać święta Bożego Narodzenia podobne do moich. Szczęśliwi Ci, co mieli przykład dobrego świętowania, bo tak jak piszesz nie wszyscy potrafią te dni spędzać godnie.
  Zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s